Nevoľnosti počas tehotenstva patria k najčastejším ťažkostiam, ktoré trápia budúce mamičky. Najintenzívnejšie sú počas prvých troch mesiacov a u niektorých žien pretrvávajú až do pôrodu. Podľa štatistík až 70% žien zažíva v prvom trimestri nevoľnosť a 50% žien nevoľnosť spojenú s vracaním. Našťastie existujú metódy, ktorými si pri takýchto ťažkostiach dokážete pomôcť.
Počas tehotenstva dochádza v tele ženy k mnohým zmenám. Príčina nevoľností je spájaná práve s hormonálnymi zmenami. Dochádza k zvýšeniu hladiny hormónu HCG (hormón, ktorý vzniká v placente a poskytuje základ pre mnoho dôležitých funkcií pri udržiavaní tehotenstva) v krvi. Hladina HCG je najvyššia medzi ôsmym a deviatym týždňom tehotenstva a potom sa postupne znižuje. To vysvetľuje, prečo väčšina žien pociťuje ústup nevoľnosti práve okolo dvadsiateho týždňa. Niektoré ženy však pociťujú nevoľnosti počas celého tehotenstva. Ako si počas takýchto ťažkostí môžete pomôcť?
Nájdite si vôňu, ktorá vám pomôže
Tehotenské nevoľnosti sú spájané najmä s vôňami. Niektoré vône tehotným ženám prekážajú natoľko, že sa im z nich „dvíha žalúdok“. Takýto pocit môže spôsobiť akákoľvek vôňa, u každej budúcej mamičky je to individuálne. U niekoho to môže byť parfum, u niekoho zas vôňa istého jedla či nápoja. Ak vám príde zle z vône, najlepšie je ísť čo najskôr na čerstvý vzduch. Pomôcť môže aj tzv. prebitie vône inou vôňou. Vhodný býva v tomto prípade napríklad citrón, grep alebo rozmarín. Tak so sebou môžete nosiť napríklad roztok s pár kvapkami citrónového či rozmarínového oleja. V každom prípade, nájdite si vôňu, ktorá vám urobí dobre a pôsobí na vás príjemne.
Strava a pitný režim
Mnohým tehotným ženám pri ranných nevoľnostiach pomáha, keď zjedia sladký suchár či sušienku ešte pred tým, než vstanú z postele. Ide o to, aby sa zvýšila hladina cukru v krvi. Z postele by ste mali vstávať pomaly, najprv sa pokojne posadiť, spustiť nohy na zem a až po chvíli sa postaviť. Pri nevoľnostiach pomáha, ak si svoj denný jedálny lístok rozdelíte na menšie porcie, v ideálnom prípade na päť. Pomôcť si môžete aj tým, že budete mať stále po ruke čosi malé na zobnutie, čo nepodráždi váš žalúdok.
Dajte si pozor aj na to, aby ste prijímali dostatok tekutín. Aj napriek tomu, že počas nevoľností máte pocit, že je váš žalúdok ako na vode, je nevyhnutné, aby ste sebe aj vášmu bábätku v brušku zabezpečili dostatočnú hydratáciu. Do jedálnička tiež zaraďte potraviny s vyšším obsahom vody.
Vhodným nápojom pri nevoľnostiach je harmančekový čaj, ktorý navyše upokojuje a pomáha pri trávení. Okrem harmančeku je pri nevoľnostiach vhodný aj čaj z feniklu, medovky či mäty. Dajte si však pozor, aby ste nevypili viac ako dve šálky bylinkového čaju denne.
Zázvor – zázrak pri tehotenských nevoľnostiach
Záchranou pred tehotenskými nevoľnosťami je pre mnohé tehotné ženy zázvor alebo ďumbier. Je skutočne akýmsi malým zázrakom, ktorý má celý rad pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, vrátane trávenia. Tehotné ženy, ktoré trápia nevoľnosti, môžu popíjať zázvorový čaj, no dostupné sú aj zázvorové sušienky, koláčiky či cukríky. Pri cukríkoch ešte ostaneme – pomocníkom pri nevoľnostiach bývajú častokrát aj mentolové cukríky či žuvačky.
Takzvaný „balíček prvej pomoci“
Tehotenská nevoľnosť sa môže objaviť kedykoľvek a kdekoľvek. Ide o nepríjemnú situáciu, najmä ak vás zaskočí napríklad v práci alebo kdekoľvek v spoločnosti. Pri podobných situáciách je dobré, ak so sebou budete nosiť balíček záchrany. Takýto balíček by mal obsahovať čisté tričko, zubnú kefku, zubnú pastu prípadne ústnu vodu, ktorá vám pomôže osviežiť ústa. Do balíčka si môžete pribaliť aj malé občerstvenie v podobe sušienok či krekrov, ktoré vám pomôžu v situácii, že sa váš žalúdok opäť ozve.
Pri tehotenských nevoľnostiach je niekedy to najjednoduchšie riešenie práve to najlepšie. Niektorým budúcim mamičkám pomáha, keď si nachvíľu pohodlne ľahnú, zatvoria oči a nevoľnosť predýchajú. Telo oddych potrebuje a o to viac, ak budúcu mamičku trápia nepríjemné ťažkosti v podobe nevoľností.